Co dělat, když se vaše zásoba peněz na firemním účtu tenčí?

Toto je noční můra všech podnikatelů. Nedostatek peněz nejenom na financování rozvoje, ale i na financování běžného provozu firmy. Neschopnost dostát svým závazkům zaplatit za to, co pro vaši firmu zaměstnanci a dodavatelé dělají.

Může se to přihodit vcelku rychle a nečekaně, ale taky to může přicházet po malých krůčcích a o to horší to je, protože si toho nemusíte vůbec všimnout, nemáte-li firemní finance pod dobrou kontrolou.

V tomto článku se budu věnovat jen situaci, kdy se nedostatek peněz projeví v delším časovém horizontu a ne znenadání.

Co můžete pro své cash flow udělat?

Nejprve je dobré zjistit, proč máte nedostatek peněz. Protože to, že se nedostatek projevil plíživě, znamená, že je ve vašich firemních financích něco zásadního v nepořádku.

Naprostým základem je tedy zjištění, proč se vám peněz nedostává. Prvně si odpovězte na následující otázky, ty by vás mohly navést na jádro problému.

Těch důvodů může být mnohem víc. Každá firma je svým oborem podnikání specifická a nemůžu tak vyjmenovat všechny možné důvody, které by za nedostatkem vašich firemních peněz mohly být. Ale tyhle jsou ty nejčastější.

Jak zjistit, v čem problém spočívá?

Musíte se podívat na konkrétní čísla, bez toho se nehnete. Níže vám uvedu ty nejčastější důvody, proč můžete být s penězi na štíru.

Koukněte se do vašeho manažerského reportingu a pozorujte trendy – ve výnosech, nákladech i v peněžních tocích. Dejte si čísla do grafů, to vám vysledování trendů usnadní.

Zjistěte, zda jste v plusu nebo v mínusu. To je naprostý základ.

Ale pozor, i když jste v plusu, neznamená to, že jste v pohodě. Protože pokud platíte úvěry, leasingy apod., ty se odečítají z účtu aniž by se ve stejné výši projevily ve výsledku hospodaření.

Pak si spočítejte marži na jednotlivých vašich službách (tj. výnosy – náklady) a z toho odvoďte, jestli některá z vašich služeb není podceněná.

Koukněte se na nezaplacené faktury. Nezvýšil se jejich podíl k těm zaplaceným?

Našli jste, v čem to vězí?

Co s tím můžete dělat?

Zajít do banky a vzít si nebo navýšit stávající úvěr.

Tato varianta ale má své nevýhody. Totiž pokud banka nebude přesvědčena, že firma má na to, aby úvěr splácela, žádné peníze vám nedá. Ve finále vás tak chrání, abyste se nepředlužili. 

Urychlené vymáhání nezaplacených faktur

Toto je spíš dočasné řešení, které nespasí dlouhodobý problém (pokud ho máte). 

Zvýšení výnosů

Zdražte, pokud je to možné, nebo šlápněte do obchodu a získejte nové odběratele.  Toto je dlouhodobé řešení problému, které vás ale nespasí v krátkodobém horizontu.

Snížení nákladů

Můžete předjednat ceny s vašimi dodavateli nebo snížit náklady (propouštění, revize všech nákladů z hlediska potřebnosti, revize mezd apod.). 

Odprodej majetku

Pokud je nejhůř, můžete sáhnout i k odprodeji majetku. 

Nezjistili jste, v čem je problém?

Jsem tu pro vás. Domluvte si se mnou

a domluvíme se, jak bych vám mohla pomoct.

Share on facebook

Další články

Zuzčin profilový obrázek na blogu

Zuzana Nováková

Finanční manažerka k vašim službám

Jsem tu pro vás

Miluji čísla, tabulky a pořádek. Ale vůbec nejraději pořádek tvořím. Místo, kde je skutečný chaos, je pro mě nejlepší místo pro práci. 

Domluvte si se mnou